Počet výsledků: 27

Otevřít filtraci

Endocytóza zprostředkovaná receptorem neboli RME (zkratka pochází z anglického názvu receptor-mediated endocytosis) je jedním ze tří základních typů endocytózy, tj. „pohlcení“ nějakého materiálu směrem dovnitř buňky. Při RME buňka pomocí své plazmatické membrány pohlcuje hormony, proteiny, metabolity, v některých případech i viry. Na rozdíl od fagocytózy je však RME vysoce selektivní, tzn. do buňky mohou tímto způsobem vstoupit pouze látky, které se předtím navážou na konkrétní receptor. Obrázek: Tři typy endocytózy (zleva doprava): fagocytóza, pinocytóza, endocytóza zprostředkovaná receptorem. (Zdroj: LadyofHats, Public domain, via Wikimedia Commons) Viz také endocytóza, receptor.

Nervově zprostředkovaná hypotenze je forma hypotenze, která nastává při poruchám komunikace mezi mozkem a srdcem. Může se objevit po dlouhodobém stání, ale také jako reakce na vzrušení nebo stresové situace. Tento typ je častější u dětí a mladých lidí než u starších pacientů. Viz také hypotenze.

Endocytóza je proces, jehož pomocí buňka přijímá („pohlcuje“) různý materiál. To, co má být pohlceno, je obklopeno vychlípeninou plazmatické membrány, která se pak uvnitř buňky oddělí a vytvoří tzv. membránový váček. Rozlišujeme tři základní typy endocytózy: fagocytóza, pinocytóza, endocytóza zprostředkovaná receptorem. Obrázek: Tři typy endocytózy (zleva doprava): fagocytóza, pinocytóza, endocytóza zprostředkovaná receptorem. (Zdroj: LadyofHats, Public domain, via Wikimedia Commons)

Antagonisté alfa-adrenergních receptorů je jiný název pro alfa-blokátory.

Antagonisté beta-adrenergních receptorů je jiný název pro beta-blokátory. Viz také antagonista, receptor.

Antagonisté estrogenových receptorů jsou léky blokující účinky estrogenů (ženských pohlavních hormonů) tím, že se vážou na estrogenové receptory. Antagonisté estrogenových receptorů se řadí mezi antiestrogeny a užívají se například při léčbě karcinomu prsu. Viz také antagonista, estrogenové receptory.

Antagonisté leukotrienových receptorů je jiný název pro antileukotrieny. Viz také antagonista, receptor.

Senzorické receptory je jiný název pro smyslové receptory. Viz také senzorický, receptor.

Estrogenové receptory (někdy též „estrogenní receptory“) jsou hormonální receptory, které mají schopnost vázat estrogeny (ženské pohlavní hormony). Estrogenové receptory se nacházejí především v buňkách ženských pohlavních orgánů, v některých dalších typech tkání a také v některých nádorových buňkách. Například u karcinomu prsu se estrogeny vážou na estrogenové receptory uvnitř nádorových buněk, což způsobuje další růst nádoru. Viz také estrogeny, receptor.

Selektivní modulátory estrogenových receptorů neboli SERM (zkratka pochází z anglického názvu selective estrogen receptor modulators) jsou léky, které se používají při léčbě různých onemocnění souvisejících s estrogeny, včetně léčby neplodnosti (v případě, že správně nefungují vaječníky), léčby a prevence postmenopauzální osteoporózy, léčby a snižování rizika vzniku rakoviny prsu a léčby dyspareunie v důsledku menopauzy. SERM na některé konkrétní tkáně působí jako estrogeny, ale v jiných tkáních účinky estrogenů naopak blokují. Příkladem SERM je tamoxifen. Viz také estrogenové receptory.

Zobrazeno 1 až 10 z 27

Počet výsledků